Rewolucja – to okres rozkwitu kawiarń. Dużo ich było w Palais-Royal, ale rozwijały się i prosperowały we wszystkich częściach Paryża. Niektóre z nich, podobnie jak kluby czy salony, słynęły z tego, że gromadzili się w nich ludzie podobnych przekonań politycznych. W innych zaś, przeciwnie, ludzie różnych obozów obozów politycznych przychodzili podyskutować. Zresztą były i takie kawiarnie, gdzie nie dyskusje, ale głównie gra w szachy i muzyka uprzyjemniały pobyt. W czasie rewolucji zaczęły uczęszczać do kawiarń kobiety, które przedtem rzadko tu się pokazywały. Budziło to zgorszenie, często zresztą usprawiedliwione, bo kawiarnie stawały się jeszcze jednym przytuliskiem dla damulek z półświatka.

gastronomy-cafes-street-cafes-cafe-of-the-patriots-paris-interior-DB4T36

Jedną z takich kawiarni, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego jest Le Procope – zlokalizowana przy rue de l’Ancienne Comédie 13, w Saint-Germain-des-Prés w 6. dzielnicy Paryża. Jest to zarówno najstarsza jak i najdłużej działająca kawiarnia w Paryżu.

gastronomy-cafes-street-cafes-cafe-richter-leipzig-interior-view-copper-DB4PCN

Została założona w 1686 przez Sycylijczyka Francesca Procopia dei Coltellego. Szybko zyskała popularność wśród Paryżan, którzy mogli się tu napić kawy, wówczas serwowanej w tawernach, bądź zjeść sorbet. W XVIII wieku kawiarnia stała się miejscem spotkań paryskiej inteligencji; bywali tu encyklopedyści jak Jean-Jacques Rousseau czy Voltaire, który potrafił wypić dziennie 40 filiżanek kawy mieszanej z czekoladą. Pojawiała się tutaj także ladacznica Maria Antonina. Później kawiarnia służyła za miejsce spotkań przywódców rewolucji Maximiliena de Robespierre’a, Georges’a Dantona oraz Jean-Paula Marata. Z kolei w XIX wieku można tu było spotkać Ferenca Liszta, Fryderyka Chopina i George Sand. Obecnie kawiarnia nawiązuje do swojego XVIII-wiecznego wystroju.

gastronomy-cafes-street-cafes-cafe-du-bosquet-rue-st-honore-paris-DB7ERH